Pohledem choreografky stepu a herečky: Swingem ku zdraví!

Swingem ku zdraví

Věděli jste, že se Meda Mládková živila stepem? Ano, opravdu je to tak. Učila se tančit u slavné primabaleríny tanečnice a choreografky Marty Aubrechtové a její cesty po evropských zemích lemovala také dráha profesionální tanečnice.

A v dnešní době, kdy existují studie o tom, jak tanec, poslech hudby nebo zpěv zjednodušeně prostě pomáhají zlepšovat život, regenerovat mozek a třeba také příznivě působí na kvalitu spánku, jsem přesvědčená, že paní Meda Mládková za svou vitalitu vděčí mimojiné i tanci.

Choreografie jako výzva

Na přelomu třicátých a čtyřicátých let minulého století byl step a swingové tance na vrcholu popularity a právě nádech této atmosféry bych divákům našeho představení ráda zprostředkovala. Uvidíte proces, jak se z děvčátka stane profesionální tanečnice, která s něžnou duší a odvahou v srdci umí propojit swingové tance jako třeba Charleston, step, Authentic Jazz s úchvatným ženským šarmem.

Tanec provázel paní Medu v různých životních etapách a stejně tak pracujeme s tancem jako s výrazovým prostředkem v průběhu představení. Takže nepůjde vždy jen o zábavu a radost, ale také o bolest a strach.

Zadání připravit stepařsko swingové choreografie bez použití stepařských bot za doprovodu reprodukované hudby by se zprvu mohlo zdát jako náročný úkol, ale já se snažím z takových výzev vytěžit maximum potenciálu a naopak z rádoby problému vytvořit výhodu a princip.

Takže tančit a stepovat se bude třeba na židli, během dialogů, nebo jen tak na podiu, kde uprostřed poteče říčka.

Jdeme do toho naplno. 

Kateřino!!!

Tak toto oslovení s důrazným tónem, někdy se zoufalým či vyčítavým nádechem a někdy zase s laškovným úsměvem naznačujícím naději změny kroků nebo alepoň jejich tempa…

Tak toto slýchávám nějčastěji od Veroniky nebo Táni, se kterými mám tu čest pracovat. Obě takto věřejně a samozřejmě i soukromě velmi chválím a mám upřímnou radost z toho, že na našich choreografiích pracují a mají odvahu pustit se do ne-často jevištně používaných swingových vod.

Veronikou Arichtevou se alternujeme a známe se již z příprav swingových tanců do seriálu První republika. S Táňou Dykovou jsme se před tímto projektem neznaly, ale asi po prvním týdnu zkoušek jsme začly trénovat přímo u ní v obýváku, což mi přišlo geniální a velkorysé zánoveň. S Veronikou jsme jednu zkoušku měly na chodníku před kavárnou, takže jsme pobavily spoustu kolemjdoucích. Mám obrovskou radost z toho, že obě dámy pomáhají naplnit mou představu a nekladou nám do cesty překážky. Toho si moc vážím a těším se, co na naše snažení řeknou diváci.

Na viděnou v jednom z uvedených termínů představení v Museu Kampa!

60959905_2389907761332373_2811896736295944192_n

Kateřina Steinerová

choreografka a herečka

Osobní portfolio: herswingboys.cz
Facebook: @katerina.steinerova.pages

11/05/2019

Pohledem grafického designera: Vizuál, který hraje barvami

Grafický designer Michal Kupilík ze studia Vizuálno představuje, jak vznikaly barvité propagační materiály k...
14/06/2019

Pohledem Tatiany Dykové: Meda jako výzva

Naše hlavní hvězda Tatiana Dyková, představitelka Medy Mládkové o svých dojmech z příprav na...